• Dom
  • Czego nie może prokurator?

Czego nie może prokurator?

Barbara Nowakowska

Czego nie może prokurator?
Czego nie może prokurator?

Prokuratorowi nie wolno także podejmować innego zajęcia ani sposobu zarobkowania, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków prokuratora, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu prokuratora.

Za co ściga prokuratura?

Typowym przestępstwem ściganym z urzędu jest przestępstwo zabójstwa. Kiedy znajdujemy ciało prokuratura od razu wszczyna śledztwo, nikt nie dochodzi czy martwa osoba chciała być zabita.

Jakie prawa ma prokurator?

§ 318 Uprawnienia prokuratora w postępowaniu przed sądem W tym celu: 1) bierze udział w rozprawach i posiedzeniach; 2) składa wnioski co do wymiaru kary i innych rozstrzygnięć; 3) zaskarża orzeczenia i zarządzenia, które uznaje za niesłuszne.

Czy można oskarżyć prokuratora?

Odpowiedzialność karna, dyscyplinarna i służbowa prokuratorów. § 1. Prokurator oraz Prokurator Generalny nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego, a zatrzymany - bez zgody przełożonego dyscyplinarnego.

Czy można spotkać się z prokuratorem?

Masz także prawo zwrócić się do prokuratora z żądaniem, by wystąpił do sądu o przesłuchanie przez sąd świadka, jeśli zachodzi niebezpieczeństwo, że świadek ten nie będzie mógł zeznawać w czasie rozprawy. Jeśli dojdzie do tego przesłuchania, możesz brać w nim udział (por. art. 316 § 3, 325a § 2 k.p.k.).

Kto stawia zarzuty policja czy prokurator?

I tak: śledztwo prowadzi prokurator, który może jednak powierzyć Policji prowadzenie śledztwa w całości lub w określonym zakresie. Prokurator może również powierzyć Policji dokonanie poszczególnych czynności śledztwa.

Czy prokuratura to organ ścigania?

Głównym celem działania organów ścigania jest wykrywanie przestępstw oraz ściganie ich sprawców. W tym celu prowadzą one śledztwa i dochodzenia. Najważniejsze organy ścigania w Polsce to prokuratura i policja.

Kto jest ważniejszy prokurator czy sędzia?

Śledczy będzię mógł wystąpić o cofnięcie sprawy do prokuratury na każdym etapie postępowania. Nawet w postępowaniu odwoławczym - informuje Rzeczpospolita.

Ile godzin pracuje prokurator?

NIE! prokurator nie ma stałych godzin pracy, ma zadaniowy czas pracy – pisząc inaczej, od tego ile pracuje, zależy od ilości spraw, zadań, które otrzyma… oraz sposobu w jaki zorganizuje sobie pracę.

Ile czasu ma prokurator na akt oskarżenia?

Prokuratora zobowiązuje termin, co do zasady – akt oskarżenia powinien zostać wniesiony w terminie 14 dni od zamknięcia śledztwa lub dochodzenia.

Co robi prokurator na rozprawie sądowej?

Na rozprawie (posiedzeniu) prokurator składa wnioski we wszystkich kwestiach wymagających rozstrzygnięcia przez sąd i wypowiada się co do wniosków zgłaszanych przez uczestników postępowania. Wypowiedzi prokuratora mają zawierać należycie sprecyzowane stanowisko.

Co robi prokurator przed sądem?

Prokurator jest jednym z zawodów prawniczych. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie zadań związanych ze ściganiem przestępstw oraz przestrzeganiem praworządności. Praca prokuratora polega przede wszystkim na prowadzeniu postępowania w sprawach karnych oraz pełnienia roli oskarżyciela podczas spraw sądowych.

O co pyta prokurator?

Pytania prokuratora dotyczą m.in. miejsca pracy, osiąganych dochodów, stanu cywilnego, ilości dzieci i osób pozostających na utrzymaniu podejrzanego, stan zdrowia, przebyte choroby, leczenie odwykowe, posiadany majątek. Po zebraniu podstawowych danych prokurator upewnia się, że podejrzany rozumie zarzucany mu czyn.

Jak mówić do prokuratora?

Prokurator, czyli oskarżyciel publiczny. Do prokuratora należy zwracać się panie prokuratorze lub pani prokurator.

Po jakim czasie prokurator stawia zarzuty?

W ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa albo od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu, prokurator sporządza lub zatwierdza akt oskarżenia i wnosi go do sądu albo sam wydaje postanowienie o umorzeniu, zawieszenie albo uzupełnieniu śledztwa bądź dochodzenia.

O czym może być list z prokuratury?

Wezwanie do prokuratury oznacza, że musisz się w niej stawić, w oznaczonym w wezwaniu terminie. To ważne. Jeśli zignorujesz wezwanie do prokuratury, możesz mieć kłopoty.

Na czym polega ugoda z prokuratorem?

Skazanie bez rozprawy to rozwiązanie określone w przepisie art. 335 k.p.k., dające podejrzanemu możliwość uzgodnienia z prokuratorem przyszłej kary. Po wyrażeniu zgody przez podejrzanego na określoną karę prokurator wnosi do sądu stosowny wniosek bądź załącza taki wniosek do aktu oskarżenia.

Czy podejrzany ma postawione zarzuty?

Osobą podejrzaną jest osoba, którą dopiero podejrzewa się że popełniła czyn zabroniony. Są prowadzone wobec niej jakieś czynności, jednak nie zostały postawione jej jakiekolwiek zarzuty i nie została przesłuchana w charakterze podejrzanego.

Ile trwa sprawa w prokuraturze?

§ 1. Śledztwo powinno być ukończone w ciągu 3 miesięcy. § 2. W uzasadnionych wypadkach okres śledztwa może być przedłużony na dalszy czas oznaczony przez prokuratora nadzorującego śledztwo lub prokuratora bezpośrednio przełożonego wobec prokuratora, który prowadzi śledztwo, nie dłuższy jednak niż rok.

Kiedy wzywa prokurator?

Na świadka mógł powołać Cię albo sam prokurator z urzędu, tzn. sam z siebie, bez niczyjego wniosku albo np. na wniosek obrońcy podejrzanego. W obydwu sytuacjach musisz stawić się do prokuratury i powiedzieć wszystko co wiesz o sprawie, chyba, że przysługuje Ci prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie.

Czy prokurator musi być obecny na rozprawie?

Nieuczestniczenie przez prokuratora w rozprawie, w której jego udział nie jest obowiązkowy (art. 46 § 2 zd.

Jak sprawdzić czy ktoś mnie zgłosił na policję?

Tutaj przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie pozwalają osobie podejrzanej na przeglądanie akt wytworzonych przez Policję – brak jest podstawy prawnej. Taka możliwość pojawia się dopiero na etapie postępowania sądowego.

Jak szybko działa prokuratura?

Po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez wierzyciela, uruchamiana jest machina wymiaru sprawiedliwości. Postępowanie trwa z reguły od 6 miesięcy do 18 miesięcy, w śledztwo zaangażowani są prokuratorzy i różne wydziały policji, którym prokurator zleca wykonanie czynności, przesłuchań itp.

Kto jest przełożonym prokuratora?

Prokurator okręgowy jest prokuratorem przełożonym prokuratorów prokuratury okręgowej oraz prokuratorów rejonowych i prokuratorów prokuratur rejonowych na obszarze działania prokuratury okręgowej.

Jaki powinien być dobry prokurator?

Jakie cechy powinien mieć dobry prokurator? Kazimierz Olejnik oczekiwałby od niego odwagi, mądrości życiowej, roztropności, prawości, wielkiej pracowitości, a przede wszystkim – niezłomności. Edward Szafraniec uważa, że prokurator powinien być człowiekiem stanowczym, pryncypialnym, umiejącym szybko podejmować decyzje.

Czy prokurator może kłamać?

Waldemar Starzak: Nie mogą, bo każdy kogo wezwie prokurator lub sąd, ma obowiązek zeznawać zgodnie z posiadaną wiedzą i niczego nie ukrywać, co wynika z 233§1 kk*. Za składanie fałszywych zeznań grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Nie można też zapominać o odpowiedzialności karnej wynikającej z art.

Video: czego nie może prokurator?

Were our answers helpful?

Yes No

Thanks so much for your feedback!

FAQ for the last Day

Jakie warunki należy spełniać aby zostać honorowym dawcą krwi?

Jakie warunki należy spełniać aby zostać honorowym dawcą krwi?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg i nie ukończyła 60...

Ile trzeba oddać krwi żeby jeździć za darmo?

Ile trzeba oddać krwi żeby jeździć za darmo?

Krwiodawca chcący korzystać z bezpłatnej komunikacji musi posiadać przy sobie legitymację Honorowego...

Czy oddawanie krwi liczy się do emerytury?

Czy oddawanie krwi liczy się do emerytury?

Tym samym dzień wolny udzielony przez pracodawcę pracownikowi będącemu krwiodawcą nie powoduje dla p...

Czy nadal są dwa dni za oddanie krwi?

Czy nadal są dwa dni za oddanie krwi?

Po zmianach wprowadzonych przez Sejm do ustawy o publicznej służbie krwi, honorowemu dawcy będą przy...

Kto nie może być dawcą krwi?

Kto nie może być dawcą krwi?

aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby krwi i układu krwiotwórczego, kiła, choroby zakaźne, tak...

Kto płaci za dzień wolny za oddanie krwi?

Kto płaci za dzień wolny za oddanie krwi?

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika będąceg...

Jak sprzedać swoją krew?

Jak sprzedać swoją krew?

W naszym kraju krew oddaje się jedynie honorowo, a sprzedaż nadwyżek przez centrum krwiodawstwa jest...

Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?

Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?

Tradycyjnie najbardziej brakuje grupy krwi 0 Rh- (minus). Na 21 wojewódzkich stacji krwiodawstwa pil...

Jaka grupa krwi jest najbardziej potrzebna?

Jaka grupa krwi jest najbardziej potrzebna?

Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), ponieważ w nag...

Ile kosztuje 1 litr krwi?

Ile kosztuje 1 litr krwi?

Za oddaną krew, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra zdrowia, dawcom przysługuje ekwiwalen...

Leave a Comment